Rohamosan közeledünk az év végéhez, amikor is aktuálissá válnak az egyre szigorodó energetikai követelmények. Ennek részleteiről, illetve lényegi részéről már egy korábbi cikkünkben tájékoztattunk Benneteket.
Ebben a bejegyzésünkben viszont arról fogtok olvasni bővebben, hogy pontosan milyen kulcs kérdései vannak az energiatudatos építésnek. Az egyes fázisokban milyen döntési mechanizmusokon múlik, hogy egy adott épület mennyire lesz hatékony az energiafogyasztás tekintetében.
A cikket pedig az Építem az otthonom virtuális konferenciájának egyik előadója, Hegedűs Attila ihlette, aki egy végtelenül fontos témában adott elő.
Nemcsak az egyre szélsőségesebb körülményeket okozó környezeti változások, hanem az utóbbi évtizedekben a háztartásokban és az ipari területeken lezajlott emberi pazarlások, illetve mulasztások is előrevetítették a szigorúbb energetikai követelményeket.
Az EU tagországaiban ugyanis a teljes energia fogyasztás közel 40%-át az épületek energiafogyasztása teszi ki. Éppen ezért, az épületek szigetelése, fűtési és hűtési rendszerei hatalmas potenciált jelentenek az energia megtakarításban. Ebből adódóan aztán mindenkinek jól felfogott érdeke, hogy amennyire csak lehet, az érintettek tegyenek meg mindent az épületek alacsony energiafogyasztása érdekében.
Hiszen ökológiai és fenntarthatósági szempontból kötelességünk, hogy ki-ki lehetőségeihez mérten a lehető legkevésbé terheljük közvetlen környezetünket. Ha mindenki csak egy kis lépéssel járul ehhez hozzá, hosszú távon már nagyon sokat tettünk bolygónkért.
A három legfontosabb kulcstényezője tehát az alacsony energiafogyasztású épületeknek:
-
A legolcsóbb energia az el nem használt energia
A legcélszerűbb, ha már a tervezésnél/ telekvásárlásnál számolunk azzal, hogyan fogjuk tudni a legoptimálisabban felhasználni az energiát. Mivel ez mindig egy jelentős beruházás, rendkívül fontos, hogy kellőképpen tájékozódjunk és átgondoljuk a lehetőségeket.
Lényeges, hogy az építtető – tervező – kivitelező hármasában legyen egyetértés és együttműködés. Valós igények jelenjenek meg, ám igyekezzünk odafigyelni arra, hogy az épületben túlzott energiafelhasználás ne legyen.
Tehát amilyen energiát az otthonunkba beviszünk, azt igyekezzünk a lehető leghatékonyabban felhasználni. Például a fűtés esetében elengedhetetlen, hogy megfelelő vastagságú és minőségi hőszigetelést válasszunk. Illetve az alacsonyabb rezsiköltség sem utolsó szempont a hatékony energiafelhasználás kapcsán.
Ezen kívül a tervezési fázisban érdemes arra is gondolni, milyen tájolásúak lesznek a nyílászáróink. Hiszen egy déli tájolású, nagy felületű, hőszigetelt nyílászáró a téli időszakban hőnyereségként funkcionál, így áttételesen csökkenti az otthonunk fűtési hőigényét. A nyári időszakban viszont célszerű árnyékolni ezeket a nyílászáróinkat, vagy adott esetben akár az épületet is.
-
Előbb a passzív és csak utána az aktív megoldások
Az alapvető különbség a passzív és az aktív energiafelhasználás között, hogy előbbihez kvázi nem szükséges folytatólagos energia, vagy gépészeti igény. Ezek felelnek azért, hogy az épületnek mekkora hőigénye lesz.
Ezzel szemben aktív energiafelhasználásról akkor beszélünk, amikor olyan gépészeti rendszerekről van szó, amelyeknek folyamatos energiaigényük van. Itt már arról kell döntenünk, hogy hogyan és milyen hatékonysággal kívánjuk biztosítani az épület energiaigényét.
A passzív hasznosítás tehát főként az épületekre és a tájolásukra vonatkozik: olyan energiahasznosításról beszélünk, amelynek során az épületek kialakítása fel tudja használni például a Nap sugárzását és fényét. Ebben az esetben tehát főleg az építőanyagok és az épület tájolása jelenti a meghatározó tényezőket.
-
Az épület életciklusainak költsége
Minél korábbi szakaszában járunk a beruházásnak, annál nagyobb befolyásunk van az épület építési költségeire, illetőleg a fenntartási, üzemeltetési kiadásaira is!
Az előkészítésnél, sőt már a tervezési fázisban (telekválasztás, felújítás esetén pedig épületválasztás) kiemelt fontosságú, hogy ha tudjuk, kérjük ki szakember véleményét. Összeegyeztethetőek-e az építtetői igények a telek adottságaival, érdemes már ilyenkor tisztában lenni azzal, körülbelül mekkora költségre lehet reálisan számítani.
Emellett a kivitelezés közben jött újabb ötletek is jelentős többletköltséggel járhatnak, melyeknek rosszabb esetben komoly anyagi vonzata lehet, főként, ha átépítésről, bontásról van szó.
Összegzés
Nagyon lényeges tehát kellőképpen tájékozódni még a tervezés, kivitelezés előtt, hogy tisztában legyünk a helyi adottságokkal, illetve az építési jogszabályokkal. Ha már a kezdeti szakaszokban hozzáértő, kellő tapasztalattal rendelkező szakemberrel egyeztetünk, akkor adott esetben rengeteg költségtől és nem utolsó sorban feszültségtől menthetjük meg magunkat. Emellett ha megbízható, referenciával rendelkező kivitelezőt bízunk meg az építéssel, nem kell aggódnunk amiatt sem, hogy emberi időben befejezi a munkálatokat és beköltözhetünk rég megálmodott otthonunkba.